ENGLISH | ČESKY | | |

 

 

Poděbrady opět centrem evropské chůze

28. 02. 2023

V neděli 21. května se do Poděbrad vrátí vrcholné klání chodců starého kontinentu. Uskuteční se zde druhý ročník Mistrovství Evropy v chůzi družstev, akce navazující na evropský pohár.

Přidělením kontinentální chodecké akce Poděbradům je potvrzením jejich pozice na mezinárodní mapě. Každoročně se zde koná mítink, v roce 1997 se zde uskutečnil Světový pohár, 2017 pak Evropský pohár. Předchůdce týmového evropského šampionátu ještě pod původním názvem nabídl nejen špičkové závody, ale také bohatý doprovodný program.

Posléze bylo Poděbradům od kontinentální asociace přiděleno pořadatelství mistrovství Evropy, a to rovnou pro tři ročníky v řadě – 2021, 2023 a 2025. Ve složitých podmínkách řady omezení se 16. května 2021 uskutečnila premiéra pod novým názvem European Race Walking Team Championships (Mistrovství Evropy v chůzi družstev) a o úspěch se jednalo přinejmenším po sportovní stránce. Předloni šlo o druhou nejkvalitnější (speciální) chodeckou soutěž roku dle hodnocení Světové atletiky (viz zde). 

V roce 2021 se s ohledem na proticovidová opatření musela akce omezit čistě na chodecké závody. Letos se podobně jako před šesti lety chystá v lázeňském parku na náměstí T. G. Masaryka fan zóna s řadou aktivit tematicky zaměřených na chůzi. O podrobnostech budeme včas informovat.

---

Sportovní chůze je s lázeňským městem ve středních Čechách spojena od počátků moderního atletického hnutí. Již v roce 1894 zde měl cíl oddílový přebor AC Královské Vinohrady, od roku 1929 se závod z Prahy do Poděbrad konal pravidelně. Když se chodecké závody přesunuly v 90. letech 20. století na okruhy, vznikl jeden takový i ve zdejším parku. Trať a vůbec celá organizace je každoročně prověřována při prestižním mezinárodním mítinku (konaném také jako MČR), který byl v roce 2022 vůbec nejkvalitnější na světě.

Autor: Michal Procházka

 

...zpět

logo_podebrady2021


Kontakt / Contact

 

GSM: +420 606 392 300

E-mail: psikola@atletika.cz