ENGLISH | ČESKY | | |

 

 

Pérez chtěla hlavně dokončit. A byl z toho rekord

22. 05. 2023
Pérez chtěla hlavně dokončit. A byl z toho rekord

Mistrovství Evropy družstev v chůzi v Poděbradech ozdobila světovým rekordem na 35 kilometrů María Peréz časem 2:37:15. Sedmadvacetiletá Španělka předčila výkon Peruánky Kimberly García León z mítinku v Dudincích před dvěma měsíci o 29 sekund. Po stříbrné medaili na týmovém ME před dvěma lety v Poděbradech a čtvrtém místě na olympiádě přidala Pérezová svůj největší úspěch kariéry.

„Je to příjemný pocit dokončit závod a čas je za to velkou odměnou,“ narážela María Pérez v cíli na diskvalifikace při loňských MS i ME. „Před startem jsem nemyslela na žádný čas ani žádný speciální cíl, chtěl jsem jen dojít co nejlépe. Rekordní čas tedy rozhodně nebyl mým cílem. Jsem ale ráda, že se mi povedlo ze sebe dostat to nejlepší a také, že sportovní chůze může být atraktivní a může přilákat tak velké davy jako v Poděbradech,“ chválila atmosféru.

Jak řekla Pérez, do Poděbrad přijela s myšlenkou, že chce hlavně dokončit, a tak začala pomalu. Čas byl ale brzy jejím hlavním soupeřem. Soupeřky rychle ztrácely dlouhé vteřin, ba i minuty. Po pěti kilometrech činil náskok Španělky na čele 36 sekund, po deseti kilometrech více než minuta a půl a v polovině závodu už se blížil čtyřem minutám.

Stíhačka za rekordem ve druhé půlce

Pérez však už jako by byla v jiném závodě. Světový rekord zašla Peruánka tempem 4:30 na kilometr a Španělka zvládla poprvé rychleji 12. kilometr. Od té chvíle měla jen jediné kolo pomalejší (14.), ale jak se závod přehoupl do druhé poloviny její stíhací jízda začala naplno. María vteřinu za vteřinou umazávala svou ztrátu z úvodu. Po 20 kilometrech bylo její manko na světový rekord ještě 51 sekund, po 25 km pouze polovina, 26 sekund.

Na mezičase do posledních pěti kilometrů zbývalo Pérez dohnat už jen 10 sekund. Během dalších tří kol smazala i ty a poslední dva okruhy se proměnily v exhibici, když je ušla za 4:20 a 4:15 min. Závěrečný kilometr tak byl nejrychlejší z celého závodu, i když poslední metry slavila se španělskou vlajkou nad hlavou. V euforii protnula cílovou pásku v čase 2:37:15, čímž překonala svůj dosavadní osobní rekord ze španělského Lepe v lednu loňského roku o 2 minuty a 1 sekundu.

Děkuji, Poděbrady

„V posledním kole to šlo dobře. Na trati jsme měli velkou podporu – to se mi moc líbilo. Teď se samozřejmě cítím unavená, ale trochu si odpočinu a budu fandit španělskému týmu. Daří se nám velmi dobře a jsem ráda, že toho mohu být součástí. Díky Poděbradům, že mají takovou chodeckou akci,“ zazněla z jejích úst znovu slova vděčnosti.

Spolu s týmem se pak mohla radovat z dalších cenných kovů, Španělé ovládli spolu s Italy medailové pořadí. A Pérez mohla směle vyhlížet vrchol na mistrovství světa. „Měl jsem za sebou těžkou sezónu a plně jsem se na toto ME soustředila. Zapracovali jsme na technice a chtěl jsem ukázat, že jsem opravdu dobře připravená. Technika stále nebyla nejlepší, ale pracuji na tom. Bude to ještě lepší,“ uzavřela.

 

...zpět

logo_podebrady2021


Kontakt / Contact

 

GSM: +420 606 392 300

E-mail: psikola@atletika.cz